Asg dla początkujących

2. Rodzaje ASG

Są tak naprawdę trzy główne typy ASG, które rozróżniamy po sposobie działania:

  • sprężynowe
    Do uzyskania sprężonego powietrza, a w rezultacie do wystrzelenia kulki, służy cylinder, tłok i sprężyna. Sprężyna rozpędza tłok, który spręża powietrze w cylindrze. Przed każdym strzałem replikę taką trzeba ręcznie przeładować (naciągnąć sprężynę), ale za to są darmowe w użytkowaniu (przynajmniej jeżeli chodzi o napęd). Najczęściej spotykanymi replikami sprężynowymi są karabiny snajperskie.
  • gazowe (tzw.,,gaziaki")
    W tego typu replikach kulka wystrzeliwana jest z lufy za pomocą gazu (Green Gas lub CO2) umieszczanego zazwyczaj w magazynku repliki. Nie trzeba w tym przypadku ręcznie przeładowywać repliki, ponieważ część gazu powoduje ruch zamka w tył (system BlowBack). Podczas strzelania z takich replik (oczywiście tych trochę lepszych, a więc i droższych) można mieć nawet wrażenie odrzutu. Modele gazowe nie działają w niskich temperaturach, a nawet przy trochę wyższych zdarza się, że cały gaz zostaje uwolniony przy jednym strzale, co przy stosunku wystrzelonych kulek do ceny gazu powoduje, że repliki gazowe nie są zbyt ekonomiczne. Trzeba też pamiętać o wysokich cenach magazynków, bo każdy magazynek ma w sobie instalację gazową. Do korzystania z replik gazowych potrzebny jest, oczywiście, odpowiedni gaz do naszej repliki. Najczęściej gazowe spotyka się pistolety.
  • elektryczne (AEG-Air Electric Gun).
    Są to najpopularniejsze repliki, zwłaszcza wśród replik broni długiej. Zasada działania jest podobna do modeli sprężynowych, tylko tutaj sprężynę naciąga silnik. Z tego powodu możliwe jest strzelanie w trybie automatycznym lub półautomatycznym. Oczywiście silnik zasilany jest odpowiednią baterią, którą trzeba ładować, jest są to jedyne koszty użytkowania tych replik. Modele elektryczne mają też duże możliwości tuningowania.
© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl